obrázok

obrázok

Pozdravte slnko

Začnite deň s úsmevom a plní energie. „Pozdravte slnko“!

Surya_Namaskar2
Telo, duša a myseľ. Tvoria podstatu človeka. Úloha je dávno zadaná: pracovať na sebe zo všetkých síl. Ako? Napríklad vykonávaním cvičenia pozdrav slnku. SURYA NAMASKAR je dvanásť jogových pozícií, plynule nadväzujúcich na seba, ktoré pozitívne ovplyvňujú všetky tri aspekty nášho JA.
Vedeli ste, že pri bežných činnostiach využívame len necelých štyridsať percent svalov? Takmer neuveriteľné. Otázka znie, ako aktivovať ostatné. Odpoveďou môže byť aj dennodenné vykonávanie jogového cvičenia pozdrav slnku, pri ktorom je aktivovaných okolo deväťdesiatpäť percent svalov ľudského tela.
Prečo pozdrav slnku?
Surya namaskar nie je len o aktivácii svalovej hmoty. Toto cvičenie prospieva aj kĺbom, šľachám a väzivám. Okrem posilnenia svalstva (mimochodom, aj svalov brucha a zadku) má súbor dvanástich asán pozitívny účinok na tráviaci trakt (urýchlenie pohybu čriev), nervovú sústavu (eliminácia depresívnych porúch, strachu, úzkosti) či krvný obeh. Pomáha zmierniť nespavosť, menštruačné problémy a ťažkosti s chrbticou. Zvyšuje vytrvalosť, dodáva energiu a detoxikuje. Je jedným z prostriedkov, ako si udržať ideálnu hmotnosť. A schudnúť. V tomto prípade je však potrebné vykonať pozdrav slnku dennodenne niekoľkokrát za sebou. Viaceré zdroje uvádzajú, že až dvanásťkrát, ideálne každé ráno. Nuž a podľa niektorých dokonca pravidelné cvičenie surya namaskar eliminuje vrásky!
Čo na to vravia odborníci? Viaceré vedecké štúdie potvrdili, že pozdrav slnku je pre človeka prínosom hneď vo viacerých oblastiach. Potvrdzuje to aj pokus vedcov  z Indie, ktorí skúmali prínosy surya namaskar na deťoch vo veku 12 – 16 rokov po dobu šiestich mesiacov. Deti boli v rámci výskumu rozdelené do dvoch skupín po 21 členov, pričom prvá skupina cvičila pozdrav slnku v pomalom a druhá v rýchlom tempe. Ako znel záver štúdie? Pozdrav slnku má pozitívne fyziologické výhody, ako napríklad zlepšenie činnosti dýchacieho systému, zvýšenie sily a vytrvalosti a ďalšie. Autori tejto štúdie odporučili, aby bol pozdrav slnku zaradený do škôl s cieľom zlepšiť fyzickú kondíciu detí. (1)
Naučte sa pozdrav slnku
Túžite každé ráno začínať s úsmevom? Potrebujete „nakopnúť“ svoje telo? Chcete, aby vám pozitívna energia vydržala po celý deň? Začnite deň pozdravom slnku, jogovým cvičením, ktoré sa vykonáva samostatne, alebo slúži ako rozohriatie pred cvičením samotnej jogy.
Dvanásť na seba nadväzujúcich jogových asán sa vykonáva plynule za sebou a nezaberie viac ako niekoľko minút. Pre dokonalé ranné prebudenie a prílev energie stačí pozdrav slnku v jednoduchšej verzii (existujú aj zložitejšie) zopakovať dva až trikrát.
Cvičenie  je nenáročné na miesto a vybavenie. Na čo si však treba dať pozor, je správne dýchanie, technika jednotlivých pozícií, držanie tela (dôležité je napríklad spevnené centrum tela, čiže svaly brucha, panvy a chrbta).
           

Postavte se do pozice tadásany a sepněte dlaně před hrudí do pozdravu namasté. S nádechem roztáhněte ruce do stran a velkým obloukem je zvedněte nad hlavu.

S výdechem pokrčte kolena a ohněte se dopředu a dolů směrem k podlaze.

4. S nádechem udělejte levou nohou velký krok dozadu. Pravou nohu ohněte do pravého úhlu. 5. S nádechem přisuňte pravou nohu dozadu k levé a chodidla dejte od sebe na šı́řku stehen.

S nádechem pokrčte kolena a spouštějte hrudník a bradu dolů, až se dotknete podlahy.

S nádechem tlačte pánev a hýždě opět nahoru. Aniž byste změnili postavení rukou, nadechněte se a vykročte pravou nohou dopředu

Vracíte se do pozice č. 3. S nádechem zvedněte ruce podél těla nahoru nad hlavu a současně se narovnejte.